אנדומיטריוזיס - רפואה טבעית, רפואה מודרנית - סקירת המחלה והטיפולים


חשוב לדעת: לרפואה הנתורופתית כלים עצומים ויעילים לטפל ולעזור לנשים הסובלות מאנדומיטריוזיס. חשוב לעבוד יחד עם הרופא המטפל, טיפול אחד לא סותר את השני ולהפך, עבודה משותפת יכולה להשפיע לטובת הטיפולים ואף להקל עליהם. הרפואה הנתורופתית או הסינית לצורך העניין, תומכות בתהליכים רפואיים כגון לפרוסקופיה וניתן בהחלט לעזור להחלמה המטופלות ואף להאט את קצב שחזור המחלה.

הטיפול הנטורופתי:

ברפואה נטורופתית ישנם מספר טיפולים יעילים מבוססי מחקר. מטרת הטיפולים הן להפחית את הייצור של האסטרוגנים מזיקים ובכך ואת צמיחת הרקמה החולה, להפחית דלקת, לשפר את זרימת הדם ואת ולשפר את כיווץ המרבצים של רקמת הרירית. ניתן להשיג זאת באמצעות טיפולים תזונתיים, תזונה מיוחדת, תוספי מזון וצמחי מרפא שיכולים להפחית את הגירוי ההורמונאלי הגורם לאנדומיטריוזיס לגדול, וטיפולים נטורופתיים אנטי-דלקתיים שיכולים להפחית את האופי הדלקתי של אנדומיטריוזיס. התמודדות עם דלקת היא המפתח, מכיוון שלעתים קרובות דלקת היא הגורם המשמעותי לכאב ואי-פריון במצב זה.


הטיפול ברפלקסולוגיה: עולם הרפלקסולוגיה הוא מדהים. בעזרת כף הרגל ניתן לגרות הגוף להתחיל להניע תהליכים שלעיתים היו עצורים, או אפילו תהליכים שלא הניעו כלל. מאמר נוסף על רפלקסולוגיה יפורסם בקרוב.


הטיפול בדיקור: הטיפול בדיקור עוזר לכל מה שקשור להקלת התסמינים, לפעמים בלתי נסבלים הקשורים לאנדומיטריוזיס, ויחד עם טיפולים טבעיים נוספים, יכול להגביל את התפשטות המחלה. ככלל, הדיקור אינו גורם להעלמת המחלה שנשים רבות כל כך סובלות ממנה, אך ניתן להפחית אותה.


טיפולים רגשיים: פרחי באך, דמיון מודרך, מיינדפולנס, מדיטציה, טיפולי מגע, בהחלט ירגיעו את המתח והלחץ בהם שרויות נשים רבות בעת הזו. כשהגוף תחת סטרס, הוא מייצר כמות גדולה יותר של הורמון הקורטיזול, הורמון הסטרס. לחץ – הסטרס, מוריד את רמת הלימפוציטים בגוף שהם תאי הדם הלבנים. וככל שרמתם נמוכה יותר, יהיה קשה לגוף להילחם נגד מחלות.

כשהנפש והגוף רגועים יותר, מערכת החיסון מצליחה לעבוד טוב יותר, וביעילות רבה יותר.

אנדומיטריוזיס -Endometriosis - סקירה


רירית הרחם – אנדומיטריום - מרפדת את פנים הרחם, שבמצב רגיל, מתעבה כל חודש ומתקפלת בזמן המחזור החודשי. אנדומיטריוזיס היא מחלה המתבטאת כאשר חלק משכבה הרירית, נודדת ומשתרש בחלקים אחרים של האגן דהיינו, מחוץ לחלל הרחם. חלק זה מתפתח, גדל ומגיב לשינויים הורמונליים.


המחלה יכולה לעתים לגרום להידבקויות ולהביא להיווצרות רקמות צלקת. כאשר שכבת רירית משתרשת באזור השחלות, החצוצרות, היא גורמת בדרך כלל לאי-פוריות.

בין אם הוא מחובר לרחם, לשחלות או לחצוצרת, הרקמה הרירית עדיין מדממת במהלך הווסת. לדימום לא תקין זה אין דרך לזרום מחוץ למערכת והוא גורם לדלקת קשה, כאבים, ועוד.


אנדומיטריוזיס היא הפרשת יתר של הורמון אסטרוגן, והשימוש הגובר בהורמונים בתזונה המודרנית כגון במוצרי חלב, בקר ועוף עשוי לייצר את ההורמונים הללו יתר על המידה בגוף.

ללא קשר למה שגורם לרקמות רירית הרחם לנדוד אל מחוץ לרחם, אסטרוגן ממריץ את צמיחתו.

הגורמים לאנדומיטריוזיס הם מעט ידועים, אך יתכן שהם קשורים לנשים הסובלות ממחסור בחיסון, תנאי דלקתי-בתיווך חיסוני ,אך זה עדיין מוטל בספק.

תופעות לוואי עיקריות:

* כאבים חזקים לפני או בזמן הווסת

* כאבי אגן בתקופות אחרות בחודש

* כאבים עם קיום יחסי מין ולאחר מכן

* אי פריון

* כאבים בתנועות מעיים / מתן שתן בתקופת הווסת

* כאב בגב התחתון

* דימום כבד ו/או עם גושים

* עייפות ו/או תשישות

* קשיים ביציאות, שלשולים ו/או עצירות, מעי רגיז (IBS)

ישנם מיתוסים רבים לגבי אנדומיטריוזיס, ואלה נשארים בגדר המיתוס:

* אנדומיטריוזיס היא חשוכת מרפא

* כניסה להריון תעזור לאנדומיטריוזיס

* כריתת רחם תפתור את כל הבעיות שלי

* אנדומיטריוזיס בדרגה 1 לא אמור להיות כואב מדי ועוד...

הבחנת המחלה

* לפי התסמינים שהאישה מרגישה האופייניים למחלה

* לפרוסקופיה אבחנתית

* בדיקה גניקולוגית פשוטה במידה והמחלה מתקדמת

* בדיקות עזר: סי.טי, אולטרה-סאונד, MRI

אי-פריון באנדומיטריוזיס

אנדומיטריוזיס יכולה להפחית את הפוריות בכמה דרכים שונות:

* יכולה לשנות את האנטומיה הרגילה של האזור בו השחלה פוגשת את החצוצרה בגלל חסימה פיזית על ידי נגעים, ולהקשות על כניסת הביצה לאחר הביוץ.

* עשוי להיות השפעות על התפתחות הביצה והעובר בחולות באנדומיטריוזיס. ניתן לראות זאת בתוצאות השונות אצל נשים שעברו IVF (הפרייה חוץ גופית). אצל נשים הסובלות מאנדומיטריוזיס מצליחים להוציא פחות ביציות, יש שיא נמוך של אסטרוגן והתפתחות עובר ירודה יותר. זה ככל הנראה בגלל גורמים הורמונליים.

* המחלה עשויה גם להפחית את היכולת של הביצית להישתל. זה קורה מכיוון שתפקיד רירית הרחם אצל נשים הסובלות מאנדומיטריוזיס משתנה.

גנטיקה

אנדומטריוזיס שכיחה פי 6-7 בקרב קרובי משפחה מדרגה ראשונה מאשר באוכלוסייה הכללית. גורמים גנטיים אלה, לרוב נוטים לכיוון הורמונליים המאפשרים צמיחה לאנדומיטריוזיס. לעתים קרובות, נשים רבות עשויות לא להיות מודעות כלל לכך שהן סובלות מהמחלה, מאחר שמצב חומרתה עשוי להשתנות, וגם מכיוון שלעתים קרובות נדרשת בדיקת לפרוסקופיה בכדי לאבחן אותה. כמו כן, גורמים גנטיים למחלה אינם ניכרים בקרב משפחות, שכן מקרים רבים אינם מאובחנים (לעיתים קרובות מאובחן פשוט כ"כאבי ווסת").


במידה ואת חושבת שאת אישה שמרגישה את התסמינים שציינתי קודם לכן, שוחחי על כך עם רופא הנשים שלך. והיעקר הוא לא לדחות את מה שאת מרגישה. חשוב להיבדק, ואם את סובלת מהמחלה, לא לדחות את הטיפול בה. רפואה מודרנית, רפואה טבעית יחד או לחוד, לא להזניח את הטיפול בעצמך. גופך מדבר אליך, וחשוב להקשיב לו. והעיקר, בשורות טובות ובריאות טובה!

שמי סוזנה דבש,

נתורופתית ND (מוסמכת) והרבליסטית קלינית Cl.H. ורפלקסולוגית בכירה. 054-2190361

בשבילך ולמענך, באהבה!Ref: Speroff, Clinic Gynecologic Endrocinology and Infertility. 7th Edition 2005

מתמחים בגניקולוגיה - חיים נחמיאס

The natural Ecyclopedia of Natural Medicine, 2nd Edition

0 צפיות0 תגובות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.