הקשר בין אנדומיטריוזיס והמעיים

אנדומיטריוזיס הוא מצב דלקתי כרוני המאופיין ברקמת תאים הדומים לאלה של האנדומטריום (דמוית רירית הרחם) הנמצאת מחוץ לרחם. רקמה זו נמצאת בדרך כלל בשחלות, והיא מתוארת כ"ציסטה שוקולדית" באולטרסאונד. ניתן למצוא אותה גם ברצועות הרחם, במעי הגס ובכל חלל הבטן.


רקמה זו נבנית בתגובה לווסת החודשית ובניגוד לרירית הרחם, היא אינה יכולה להתפרק ולזרום החוצה כווסת בתום תקופה המחזור החודשי. במקום זאת, היא גורמת לדלקת ונפיחות ומוביל להצטברות רקמות צלקת לאורך זמן. כתוצאה מכך, מופיעים תסמינים של כאב קיצוני במהלך המחזור החודשי ומחוצה לו. נשים חוות גם בחילות, תקופות כבדות, כאבים עם קיום יחסי מין, כאבים עם תנועת מעיים, עייפות חוסר פוריות.


אז, מה הקשר בין המעיים לאנדומטריוזיס?

מחקרים אחרונים מצביעים על כך שתפקידו של המעיים - במיוחד מיקרוביום המעיים (Microbiome) עשוי להיות דרך טיפול נוספת שיש לבחון אותה.

המעיים נחשבים כיום לאחד ממווסתי ההומאוסטזיס המרכזיים של מערכת החיסון. ידוע היטב כי אנדומטריוזיס קשורה למערכת החיסון לא מווסתת ולסמנים דלקתיים מוגברים. בנוסף, מחקרים שנעשו לאחרונה חוקרים משערים כי בריאות המעיים, עשויה להיות מעורבת הן בהופעה והן בהתקדמות של אנדומטריוזיס.


המעיים נחשבים כיום לאחד מווסתי ההומאוסטזיס המרכזיים של מערכת החיסון. הוא מכיל כ- 80% מכלל מערכת החיסון! ידוע היטב כי אנדומטריוזיס קשורה למערכת חיסונית לא מווסתת ולסמנים דלקתיים מוגבהים. בנוסף, מחקרים שנעשו לאחרונה משערים כי בריאות המעיים עשויה להיות מעורבת הן בהופעה והן בהתקדמות של אנדומטריוזיס.

בנוסף לתפקיד החיוני של ויסות החיסון של המעיים, הוא חיוני גם לניקוי רעלים מאסטרוגן.

אסטרוגן אינו גורם לאנדומטריוזיס, אך רמות אסטרוגן גבוהות יותר יכולות להחמיר את הסימפטומים ולהחמיר את הכאב. בטא גלוקורונידאז הוא אנזים בתוך המעיים המפרק אסטרוגן.

משמעות הדבר, היא שהוא מאפשר לספיגה מחודשת של אסטרוגן לזרם הדם. רמות בטא גלוקורונידאזיות גבוהות קשורות לחוסר איזון במיקרוביום במעיים, הידוע גם בשם דיסביוזה. רמות מוגברות אלו קשורות לדיאטות הגבוהות יותר בסוכר, במזון מעובד ובאלכוהול. כתוצאה מכך, הם עשויים להיות מטרה אפשרית בטיפול באנדומטריוזיס בשל השפעתם על רמות האסטרוגן במחזור.

פלורת המעיים משפיעה על חילוף החומרים של האסטרוגן ועל ההומאוסטזיס של תאי גזע. בהתבסס על מחקרים, ניתן לשער כי חיידקי המעיים עשוי להיות מעורב באופן מכריע בהופעת האנדומטריוזיס ובהתקדמותה.

האם ניתן להיעזר ולכוון את המעיים לטיפול באנדומטריוזיס?

במחקרים רבים, נמצא כי אנטיביוטיקה וגם פרוביוטיקה משפיעים לטובה על הסימנים והתסמינים של אנדומטריוזיס.


המעניין הוא כי בכמה במחקרים קליניים נמצא כי שבהשפעה על המעיים, ניתן להשפיע גם על תסמיני אנדומטריוזיס, כגון מחקרים המשתמשים באנטיביוטיקה רחבת טווח כדי לשנות את המיקרוביום – microbiome – במעיים בעכברים שלהם נגרם אנדומטריוזיס בתנאי מעבדה.

במחקרים אחרים, נמצא כי פרוביוטיקה משפיעה באופן חיובי על אנדומטריוזיס. לקטובצילוס גאסרי OLL2809 Lactobacillus Gasseri OLL2809) - זן חיידקי פרוביוטיקה) יעיל במיוחד בכאבי מחזור ודיסמנוריאה בחולי אנדומיטריוזיס במיוחד כנגד כאב, שהוא אחד הגורמים הסיבתיים להפחתת איכות החיים (מחקר קליני אקראי ומבוקר פלצבו).


מחקר נוסף, מצא כי הזן הספציפי, לקטובצילוס גאסרי OLL2809, (Lactobacillus Gasseri שיפר משמעותית את הכאב המדווח בחולי רירית הרחם לאחר 12 שבועות.


אותם חוקרים מצאו גם כי מתן לקטובצילוס גאסרי OLL2809 Lactobacillus Gasseri) הניתן דרך הפה לעכברים עם אנדומיטריוזיס שנגרמו להם בתנאי מעבדה, דיכא באופן משמעותי את המשקל הכולל ואת השטח הכולל של נגעים אנדומיטריוטיים.

Laschke M, Menger M. The gut microbiota: a puppet master in the pathogenesis of endometriosis?. Am J Obstet Gynecol. 2016;215(1):68.e1-68.e4. doi:10.1016/j.ajog.2016.02.036

Itoh H, Uchida M, Sashihara T et al. Lactobacillus gasseri OLL2809 is effective especially on the menstrual pain and dysmenorrhea in endometriosis patients: randomized, double-blind, placebo-controlled study. Cytotechnology. 2010;63(2):153-161. doi:10.1007/s10616-010-9326-5

0 צפיות0 תגובות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.