הקשר בין סטרס וחוסר איזון הורמונלי

הנשיות שלך והאיזון ההורמונלי שלך הם הכוח החזק ביותר ביקום. גופכן מתפקד כמו כלי תזמורת המנגנים את הסימפוניה היפה והכובש ביותר וזו הסיבה שאינך צריכה להקשיב לו, לצלילים שלו מדי יום.

עם זאת, מצבי לחץ יכולים לשנות לחלוטין את המחזור ההורמונלי שלך. סטרס ברמה גבוה יכול אף להיפסק ולעצור את הביוץ גופך.

ובמיוחד בתקופה שאת חיה היום של חוסר וודאות, השורר במדינה, סטרס בעבודה, לעתים אובדן פרנסה, מתח הולך וגובר בתוך המשפחה, עתיד בלתי ידוע ועוד, אלה יהיו ללא ספק סיבה ללחצים בלתי פוסקים עבורך והגורמים הראשונים לחוסר איזון הורמונלי בגופך. המאמר הזה הוא בשבילך... הסבר על מה שעובר עליך וכמה טיפים בהמשך כדי לעבור את התקופה הקשה הזו בשלום!


אין ספק כי סטרס, לחץ, יהיה בין הגורמים הראשונים לחוסר איזון הורמונלי בקרב נשים רבות המושפעות ממנו גם בלי הלחץ האדיר הזה. את אינך יכולה לעשות הכל, למרות שתורגלת להיות סופרוומן.... אבל את לא! לקחת אחריות גדולה וגוברת על כתפייך, להרגיש מוצפת, לתפוס את הראש בשתי ידייך ולא לדעת איפה לשים את עצמך... אלוקים העניק לך 2 ידיים, שכל מבריק, חמלה ואהבה, והיכולת לעשות 2-3 דברים בבת אחת, אך רק 2 ידיים...ואם לא תמתני, תעצרי למרות הקושי, זה יפגע לך באזור הכי פגיע שלך.... מערכת הרבייה שלך וכל המשתמע בכך. המאמר הזה בשבילך... הסבר וכמה טיפים לעבור את התקופה הקשה הזו בשלום!


חוסר איזון הורמונלי וסטרס: משגע אותך?

רבות הנשים החושבות שהאשמים בכל הם השחלות, אך זה לא לגמרי נכון. למעשה את סיפור ההשפעות העלולות הגורמות לחוסר איזון הורמונלי אצל נשים מתחיל למעלה במוח - לא למטה בשחלות.

מבנה מוחי הנקרא ההיפותלמוס, שולט בין היתר בהפרשות ההורמונליות מהשחלות ומכל בלוטות אחרות בגוף. הוא עושה זאת באמצעות קשרים אינטימיים עם בלוטת יותרת המוח (המכונה גם היפופיזה), הנמצאת גם היא במוח. יותרת המוח מעבירה מסרים כימיים, המשודרים בזרם הדם, לבלוטות שונות סביב הגוף - כולל השחלות, בלוטת התריס ובלוטת יותרת הכליה, המסייעת לוויסות הלחץ.


כאשר הגוף בסטרס, התגובה הראשונה שלו היא שחרור הורמוני האדרנלין - אפינפרין ונוראדרנלין. כתוצאה מכך, המוח ישחרר קורטיזול - הורמון הלחץ שלנו. תגובות התנהגותיות רבות יובילו לדופק מוגבר, לחץ דם ושחרור אנרגיה בכדי לסייע במאבק ב"סכנה" המפנה את זרימת הדם ללב, לשרירים ולמוח ולהתרחק ממערכת העיכול. תהליך זה מנצל הרבה אנרגיה, חומרים מזינים ונוזלים.

ולמרות שההורמונים השחלתיים, אסטרוגן ופרוגסטרון מכונים בדרך כלל "הורמוני מין", המוח מפרש אותם לעיתים קרובות בדרכים תוצאתיות שאין להן שום קשר למיניות.

לאחר שהלחץ עבר, הגוף פועל לכבות את האותות הללו במוח כדי להתאושש בסופו של דבר, להירגע, ולהחליף את החומרים מזינים שאבדו כדי ליצור איזון מחדש. בעולם המודרני, החלק הגדול ביותר החסר בתגובת הלחץ הוא שלב ההחלמה. אירועים שחוזרים על עצמם כמו לחץ בעבודה, אובדן פרנסה, תסכולים, פחדים, אלימות, דיבור עצמי שלילי, מתח נפשי בתוך המשפחה והרשימה עוד ארוכה, ובכלל... גורמי לחץ יומיומיים והרשימה עוד ארוכה, כל אלו עלולים לגרום להפעלת תגובת הלחץ כל הזמן ללא הפסקה בלי יכולת להתאוששות.


חשוב לציין כי כל התקשורת הזו עם הורמונים-מוח מתרחשת בצורה חלקה ומחוץ למודעות שלנו. זה כולל את השלבים המרובים של הסינתזה, את חילוף החומרים של ההורמונים הללו, ואפילו את הפרשותיהם ואת נוכחותם בדם שלנו. אין לנו מושג איזה הורמון משתחרר בכל רגע נתון. הם בלתי נראים ועובדים בשתיקה.

"פרוגסטרון פירושו" להוליד "או" ללדת ". אסטרוגן פירושו" גדפלי "או" טירוף ", אם כי יש המאתרים אותו גם לשורש היווני" אוסטרוס ", המציין תשוקה מינית ותשוקה.


תסמינים של חוסר איזון הורמונלי

גם אם נאמר לך שרמות ההורמונים שלך הן בטווח תקין, הסימנים הבאים עשויים להעיד על מלחמה הורמונאלית פוטנציאלית:

* עייפות

* מצבי רוח משתנים באופן קבוע

* עלייה במשקל, שינוי בתיאבון, בעיות עיכול

* כאבי ראש

* "מוח ערפילי", חוסר היכולת לחשוב בצורה נאותה או בלבול או אובדן זיכרון

* אקנה חדש

* נשירת שיער או צמיחת שיער מופרזת בפנים

* חוסר חשק מיני

* קדם וסטי קיצוני

* וסת לא סדירה, עמוסה או דלילה, משתנים

תסמינים אלה לא רק מפחיתים את איכות החיים - הם יכולים גם להגדיל את הסיכויים לשבץ מוחי, מחלות לב, סרטן ובעיות גינקולוגיות, כולל אנדומטריוזיס, שרירנים, גידולים וציסטות.

ישנם פתרונות, עם זאת, ואינך צריכה להיענות לאיכות חיים נמוכה יותר. אם את חושדת שאת עלולה לסבול מחוסר איזון הורמונלי, הצעד הראשון הוא להתייעץ עם איש מקצוע רפואי.

יתכן שתוצאות המעבדה שלך יהיו בטווח הרגיל, גם אם יש לך הרבה מהתופעות הנ"ל; אך לעתים ולמרבה הצער, בדיקות מסוימות אינן רגישות מספיק בכדי לאתר את כל הסימנים לחוסר איזון.ניתן לבחון טיפולים טבעיים כדי להקל על התופעות: נתורופתיה, צמחי מרפא, טיפולי מגע, דיקור, יוגה, טיפולים רגשיים, NLP, רייקי ועוד. אך זה במאמר הבא. תזונה נכונה וספיציפית למצבי לחץ יכולה להועיל רבות למצבים סטרס ומתח נפשי ואף בחרדות.

2 צפיות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.