תאמינו או לא, תזונה היא אחת הדרכים לשלוט בסימפטומים PMS - תסמונת קדם וסתי

קשה להיות בשלווה ולהמשיך לתפקד כאשר התסמונת הזו מכה בכן חודש בחודשו, בתקופת הפוריות.

נשים רבות עשויות לחשוב שאין הרבה מה לעשות נגד התסמינים בתסמונת קדם וסתי (PMS), שיהיו תחת שליטה. אחת הדרכים הטבעיות לשלוט בסימפטומים היא בין היתר, תאמינו או לא, דרך תזונה מתאימה ונבונה. סוג המזון מסוים יכול להחמיר את התסמינים. תזונה טובה ומאוזנת היא הכרחית.


תזונה הבנויה ממזון צמחי, גורמת לכמות אסטרוגן נמוכה יותר ולכן נשים צמחונות סובלות פחות מנשים האוכלות בשר מכיוון שיש פחות אסטרוגן חופשי בדמן. אם לאכול בשר, עדיף אורגני ללא תוספות של הורמונים.


לעומת זאת, תזונה המכילה שומן רווי (בשר, חלב ומוצריו) ושומן טרנס (מזון מעובד), לבנים (סוכר וקמח) ומלח, גורמת להורמוני הגוף לצאת מכלל שליטה ולהחמרת תסמיני PMS.

שמירה על תזונה בריאה ומאוזנת יספק לגוף את הכמויות המומלצות של חומרי התזונה החשובים (ויטמינים ומינרלים). חשוב לצרוך מקורות מזון המכילים סידן, ויטמין D, ויטמיני B, בפרט ריבופלבין ותאמין (ויטמין B2, B1), וויטמיני B6, מגנזיום וברזל. מכיוון שקשה להשיג כמויות מומלצות של חומרים מזינים מסוימים דרך מקורות מזון בלבד, כמו ויטמין D , סידן, שהוא המינרל החשוב והחזק ביצר נגד תסמונת PMS. מחקרים רבים הראו כי תוספת סידן בתזונה יכולים להפחית מגוון רחב של התסמינים.


אז מה בעצם מומלץ וכדאי לאכול או לוותר בתפריט התזונה שלכן? * מזונות מלאים ועתירי סיבים תזונתיים (מסעיים לרמות איזון הסוכר בדם, בהפרעות עיכול והפחתת העומס המטאבולית על הכבד). * מגוון ירקות, בהתמקדות על ירקות עליים כגון קייל, עלי מנגולד, (העשירים בוויטמינים מקבוצת B ובברזל העשויים לסייע במניעת עייפות), ושלל ירקות נוספים מצבעי הקשת. פירות בעלי אינדקס גליקמי נמוך. * לשתות הרבה מים/חליטות/תה ללא קפאין למנוע הפחתת נפיחות כגון בצקות, המסעיים לעיכול תקין, ולגמישות העור. * ויטמין D שמלבד בתוספי תזונה, נמצא באופן טבעי במזונות כמו סרדינים, וסלמון. * נשנוש אגוזים טבעיים (לא מלוחים), שקדים, זרעים עשירים בחומצות שומן אומגה 3. * לצרוך פחמימות מורכבות, הבנויות משלושה סוכרים טבעיים או יותר ועשירים בסיבים תזונתיים. מזונות אלה נכנסים לזרם הדם בהדרגה, וגורמים לעלייה מתונה ברמות האינסולין, היכול לעזור לייצב את מצב הרוח ולשמור על התשוקה למזונות תחת שליטה ולצמצם את התשוקה למתוק. * דגנים מלאים החליפו את הדגנים המעובדים לדגנים מלאים. הסטת רמות הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון יכולה להפחית את כמויות הסרוטונין במוח, מה שעלול להשפיע על מצב הרוח ולעורר דיכאון, חרדה או עצבנות. דגנים עדיפים בזמן דכדוך, ולא סוכרים (שוקולד) כדי להגביר את מצב הרוח.

ומה כדאי לצמצם ואף לוותר? * לוותר על סוכר לבן כי הוא משבש את האיזון ברמת הסוכר בדם. ישנם ממתיקים טובים להמתקה.

* לוותר על שומן רווי (מזונות מן החי), ושומני טרנס (כגון מרגרינה) לחלוטין ולא להתפשר. * לשמור על צריכת מלח נמוכה במיוחד לצמצום נפיחויות ובצקות. * לצמצם את צריכת הקפאין שהשפעתו משמעותית במיוחד בתסמינים הפסיכולוגיים הקשורים ל- PMS כמו דיכאון, חרדה, נדודי שינה ולחץ. * לצמצם את צריכת האלכוהול, ויש להימנע משתייתו כליל כשבועיים לפני הוסת. אלכוהול עלול לשבש את השינה, לגרום להתייבשות ותסמינים אחרים המחריפים עם PMS.

ברפואה טבעית, הקפדה על תזונה מאוזנת יש משקל חשוב ומשמעותי לצמצום התסמינים אך יש צורך להוסיף טיפולים נוספים כגון צמחי מרפא המטפלים ברבדים עמוקים יותר, בטיפולי מגע ודיקור להפחתת הכאב ולהשראת רוגע, וכמובן בטיפולים רגשיים, הסוגרים את המעגל.


לא תמיד קל לוותר על מזונות אהובים, ומזונות הגורמים לנו להרגיש שמחים ומרוצים. השאלה היא: מה על כף המאזניים? ומה המוכנות להקרבה כדי לשפר את המצב ולהרגיש טוב? האם לשנות הרגלים ישנים, לשנות דפוסים ולפסוע בדרך חדשה לא שווה את המאמץ? מחקר חשוב מצויין כי הגוף זקוק לשבועיים על מנת להקנות לו הרגל חדש, לטוב או לרע, ולחזור עליו במשך הזמן הזה על אותם הדפוסים בלי לוותר. נשאר רק לנסות, ולא להרים ידיים!

REF:

Encyclopedia of Natural Medicine - Michael Murray, Joseph Pizzorno

האינציקלופדיה החדשה לריפוי טבעי- פרופ' אבשלום מזרחי

Holistic Health and Healing - Brigitte Mars and Chrystle Fiedler

0 צפיות0 תגובות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.