הקשר בין תסמונת קדם וסתי ותזונה

עודכן ב: יונ 28

קשה להיות בשלווה ולהמשיך לתפקד כאשר התסמונת הזו כה בכן חודש בחודשו, וזה קורה לכ-75-80% מאתנו הנשים בתקופת הפוריות.

נשים רבות עשויות לחשוב שאין הרבה מה לעשות נגד התסמינים בתסמונת קדם וסתי (PMS), שיהיו תחת שליטה. אחת הדרכים הטבעיות לשלוט בסימפטומים היא בין היתר, תאמינו או לא, דרך תזונה מתאימה ונבונה.

האם ידעת שמה שאת אוכלת בתזונה שלך משפיע על תסמיני PMS?

תזונה המכילה שומן רווי (בשר, חלב ומוצריו) ושומן טרנס (מזון מעובד), סוכר לבן ומלח, גורמת להורמוני הגוף לצאת מכלל שליטה ולהחמרת תסמיני PMS. נשים צמחוניות סובלות פחות מנשים האוכלות בשר מכיוון שיש פחות אסטרוגן חופשי בדמן. אי לכך, תזונה הבנויה ממזון צמחי, גורמת לכמות אסטרוגן נמוכה יותר בדם ובכך ישנה ירידה בנטייה לסבול מ- PMS. חשוב להדגיש, שאם החלטתן לאכול בשר, עדיף אורגני, ללא תוספת הורמונים.

שמירה על תזונה בריאה ומאוזנת יספק לגוף את הכמויות המומלצות של חומרי התזונה החשובים (ויטמינים ומינרלים). חשוב לצרוך מקורות מזון המכילים סידן, ויטמין D, ויטמיני B, בפרט ריבופלבין ותאמין (ויטמין B2, B1), וויטמיני B6, כמו גם מגנזיום וברזל. מכיוון שקשה להשיג כמויות מומלצות של חומרים מזינים מסוימים דרך מקורות מזון בלבד, כמו למשל ויטמין D , יתכן כי תוספי תזונה יסייעו לקבל צריכה מספקת מהם. תזונה נכונה, העשירה בנוטריאנטים (חומרי תזונה) עשויה להפחית ואף לגרום לסילוק התסמינים המטרידים שנשים רבות כל כך סובלות מהן.

אז מה בעצם מומלץ וכדאי לאכול או לוותר בתפריט התזונה שלכן?

מומלץ לאכול:

* מזונות מלאים ועתירי סיבים תזונתיים (מסעיים לרמות איזון הסוכר בדם, בהפרעות עיכול והפחתת העומס המטאבולית על הכבד).

* מגוון פירות וירקות, בהתמקדות על ירקות עליים כגון קייל, עלי מנגולד, (העשירים בוויטמינים מקבוצת B ומברזל העשויים לסייע במניעת עייפות), ושלל ירקות נוספים מצבעי הקשת.

* לשתות הרבה מים כדי לעזור להפחתת נפיחות כגון בצקות, המסייע גם בעיכול תקין, ויתרונות בריאותיים אחרים. ניתן להוסיף למים לימונים פרוסים, לקבלת טעם מיוחד וויטמין C.

* סידן, הוא המינרל שכונה "העוזר" החזק ביותר נגד תסמונת PMS. כמה מחקרים מראים כי אכילת מזונות המכילים סידן יכולים להפחית מגוון רחב של תסמיני PMS.

* ויטמין D שמלבד תוספי תזונה, נמצא באופן טבעי במזונות כמו סרדינים, וסלמון.

* נשנוש אגוזים טבעיים (לא מלוחים) עשירים בחומצות שומן אומגה 3.

* פחמימות מורכבות, בנויות משלושה סוכרים טבעיים או יותר ועשירים בסיבים תזונתיים. מזונות אלה נכנסים לזרם הדם בהדרגה, וגורמים לעלייה מתונה ברמות האינסולין, היכול לעזור לייצב את מצב הרוח ולשמור על התשוקה למזונות תחת שליטה ולצמצם את התשוקה למתוק.

* דגנים מלאים החליפו את הדגנים המעובדים לדגנים מלאים. הסטת רמות הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון יכולה להפחית את כמויות הסרוטונין במוח, מה שעלול להשפיע על מצב הרוח ולעורר דיכאון, חרדה או עצבנות. עדיף לאכול דגנים מלאים בזמן דכדוך, ולא סוכרים (שוקולד) כדי להגביר את מצב הרוח.

המלצה לצמצם / לוותר:

* לצמצם למינימום / לוותר על סוכר לבן (משבש את האיזון ברמת הסוכר בדם),

* לצמצם למינימום / לוותר על שומן רווי (מזונות מן החי), ושומני טרנס (מרגרינה)

* לשמור על צריכת מלח נמוכה במיוחד לצמצום נפיחויות ובצקות.

* להגביל את צריכת הקפאין שהשפעתו משמעותית במיוחד בתסמינים הפסיכולוגיים הקשורים ל- PMS כמו דיכאון, חרדה, נדודי שינה ולחץ.

* להגביל את צריכת האלכוהול, ויש להימנע משתייתו כליל כשבועיים לפני הוסת. אלכוהול עלול לשבש את השינה, לגרום להתייבשות ותסמינים אחרים המחריפים עם PMS.

ברפואה טבעית, הקפדה על תזונה מאוזנת יש משקל חשוב ומשמעותי לצמצום התסמינים אך יש צורך להוסיף טיפולים נוספים כגון צמחי מרפא המטפלים ברבדים עמוקים יותר, בטיפולי מגע ודיקור להפחתת הכאב ולהשראת רוגע, וכמובן בטיפולים רגשיים, הסוגרים את המעגל.

לא תמיד קל לוותר על מזונות אהובים, ומזונות הגורמים לנו להרגיש שבעים ומרוצים. השאלה היא: מה על כף המאזניים? ומה אתן מוכנות לעשות ולהקריב כדי לשפר את מצבכן ולהרגיש טוב יותר ושמחות יותר? האם לשנות הרגלים ישנים, לשנות דפוסים ולפסוע בדרך חדשה לא שווה את המאמץ? מחקר חשוב מצויין כי הגוף זקוק לשבועיים על מנת להקנות לו הרגל חדש, לטוב או לרע, ולחזור עליו במשך הזמן הזה על אותם הדפוסים בלי לוותר. נשאר רק לנסות, ולא להרים ידיים!!

ברוכות הבאות!!

REF:

Encyclopedia of Natural Medicine - Michael Murray, Joseph Pizzorno

האינציקלופדיה החדשה לריפוי טבעי- פרופ' אבשלום מזרחי

Holistic Health and Healing - Brigitte Mars and Chrystle Fiedler

6 צפיות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.