וירוס קרונה - COVID-19 וגיל המעבר - כיצד COVID-19 משפיע על נשים בגיל המעבר?

אם את נמצאת בגיל המעבר במהלך משבר הקורונה, יתכן שאת תוהה אם הנגיף יכול להשפיע עליך ועל נשים בתקופה זו של חייהן. האם נשים בגיל המעבר נמצאות בסיכון גבוה יותר? האם יש דרכים לשפר?

תקופת גיל המעבר יכולה להיות תקופה לא קלה (בלשון המעטה!) גם בלי אף מגיפה שתשבש את החיים הרגילים. גיל המעבר הוא תהליך טבעי המתרחש כאשר השחלות מפסיקות לייצר אסטרוגן ופרוגסטרון וכידוע מביא עמו תסמינים לא קלים כמו גלי חום, כאשי ראש, שינויים במצבי רוח, השמנה ועוד...


לדברי גינקולוגים רבים, וירוס הקורונה לא צפוי להוות סיכון נוסף משמעותי לנשים בגיל המעבר כשלעצמן. בגיל המעבר, ירידה באסטרוגן והשפעותיו המגן עלולים לגרום לפגיעות ולתסמינים חמורים יותר. ישנם כמה נתונים מחקריים המראים כי אסטרוגן עשוי להגן במקצת על נשים שנחשפות לנגיף הקורונה. לפיכך גיל המעבר עצמו יכול להשפיע על חסינות, נושא מורכב שמושפע ממספר גורמים - חלקם ניתן לשלוט וחלקם פחות.


האם נשים בגיל המעבר נמצאות בסיכון גבוה יותר לווירוס הקורונה?

באופן מתסכל, נשים יסבלו יותר מגלי חום ואחרות מכאבי ראש ומיגרנות בגלל רמת הסטרס, החרדות והמתח הנפשי בהן הן שרויות בתקופת הקורונה.... חרדות עקב אבדן מקום העבודה - פרנסה, מתח הולך וגובר בקן המשפחתי, סטרס עקב המצב החברתי והפוליטי וכו'...סטרס, מתח נפשי וחרדה בגיל המעבר

הכל מתחיל בניהול הסטרס, המתח נפשי והחרדה כדי להפחית את הסבירות, ואת עוצמתם לגלי חום. זה בהחלט לא פשוט ויותר קל לדבר מאשר לעשות, לא כך?

מחקרים מראים שנשים הסובלות מחרדה בינונית מדווחות על גלי חום כמעט פי שלוש בהשוואה לנשים ברמות חרדה תקינות, גם לאחר הסתגלות לגורמים אחרים כמו דיכאון, עישון ומשקל עודף.

אין פתרונות קסם להורדת סטרס, מתח, וחרדה גם לא בעזרת כדור תרופתי אחד שיעלים את כל התופעות והבעיות הנובעות מכך, בבת אחת ולתמיד. סטרס הוא כמעט בלתי נמנע בחיים המודרניים, אך המפתח הוא לנהל אותו לפני שהוא יוצא מכלל שליטה. מתח הוא תגובה לאיום (נתפס או אמיתי - ויש לנו שפע של איומים, בעוד חרדה, היא תגובה לסטרס.


כמה טיפים טבעיים הקשורים לסטרס, מתח וחרדה בגיל המעבר.

* מומלץ לאכול מזונות בעלי השפעה חיובית על מערכת העצבית, מזונות המיטיבים עם מצבך הגופני, לדוגמא, מזונות העשירים בוויטמין B , ועשירים במינרלים במיוחד מגנזיום, אשלגן, סידן, זרחן המדלדלים בגוף במצבי סטרס.


* מומלץ לאכול מזונות עשירים בחומצת שומן חיוני המסייע לאיזון המערך העצבי כגון אגוזים (לא קלויים), שמן זית, זרעים, חומצות שומן מסוג אומגה 3 לדוגמא דגים מהיום הצפוני לתפקוד תקין של המערכת העצבית.


* מומלץ להפחית במזונות מן החי, מזונות ממריצים ומשקאות ממריצים לדוגמא קפאין, משקאות אלכוהוליים, השוחקים את בלוטת האדרנל, מזונות עתירי סוכר, מטוגנים ומעובדים המחמירים מצבי לחץ. מומלץ לא לשתות חמה מדי ותזונה חריפה. אם אי פעם צפית במישהו אוכל חריף, ובכן, זה מספיק כדי לתת לך פלאש חם ממש שם.

* ועוד.

2. מומלץ ליטול צמחי מרפא מותאמים לרמת הסטרס, מתח הנפשי והחרדה.

תפקידם של צמחי מרפא הוא להרגיע, לשפר ולהקטין את הסטרס, המתח והחרדה שאת נתונה בהם,וניתן להשתמש בהם לזמן קצר או לזמן ארוך. צמחי מרפא הם יעילים מאוד, בטוחים, עובדים ברבדים עמוקים בתוך הגוף ומטפל היטב במבוקש. יש לציין, שהטיפול מתאים לך בלבד בפיקוח איש מקצוע שלמד היטב, בעל ידע ומוסמך.

3. מומלץ לאמץ פעילות ספורט באופן קבוע – להיות פעילה עד כמה שניתן. התנועה היא קריטית ואינך זקוקה לחדר כושר בכדי שזה יקרה. פעולות קצרות ותרגילים יום יומיים בתקופה הזו, יש בהן חשיבות רבה תוך שמירה על ההנחיות. היום ניתן לקבוע אימון וירטואלי עם חברים ב- זום (zoom). אם אינך רגילה לעסוק בפעילות ספורטיבית, זה לא קל, אבל להרגיל את עצמך במשימה דורש מאמץ, וזה המפתח. כך תוכלי לשמור גם על משקל גוף נכון ובריא וגם להוריד את רמת הסטרס.

4. במידת האפשר, להמעיט בפעילויות ומחשבות מלחיצות בחייך – להתחיל באי צפייה בחדשות במיוחד. הקשיבי למוזיקה שקטה, כדי להרגיע את עצמך.


5. להשתדל להיכנס למיטה מוקדם, לכוון ל-6-7 שעות ככל הניתן, להפוך את חדר השינה שלך למקום בו תוכלי לישון שינה ללא הפרעה, במידת האפשר. ניתן ליטול ל-תאנין (חומצה אמינית שיכולה להשפיע על הרגשות שלך ושינה) בערב לקבלת שינה עמוקה, (אך בדקי תחילה עם הרופא שלך). נסי לחשוב על השינה כהפוגה מהחרדה היומיומית.


6. לאפשר לעצמך הפסקה, ולחוות טיפולים מרגיעים. חלק מהם, כטיפול עצמי לאחר הדרכה .

טיפולי מגע (עיסוי, שיאצו, רפלקסולוגיה)

פרחי באך

דמיון מודרך

מדיטציה

טיפולים בעזרת נשימה

יוגה, תאי-צ'י

היתרונות לטיפול עצמי הם רב-שכבתיים. אמנם הם יכולים לעזור לנו להרגיש טוב יותר כאשר כל מה שסביבנו נראה כאוטי ולא בטוח, ומאפשר לך מוצא להביע רגש או למצוא נחמה, ויחד עם זאת, לנהל את הסטרס והחרדות. זהו מצב

של win-win situation עבור הגוף והנפש.


7. מומלץ להיכנס לקבוצות תמיכה מתאימות

להישאר מחוברים עם אנשים אחרים העוברים את מה שאת עוברת, באמצעות שיחות טלפון או וידאו, תוכנת וידאו. קשר אנושי יכול לחזק את רווחתך בדרכים מיוחדות במיוחד אם את נמצאת כעת בבידוד.


8. ישנן תרופות ללא מרשם, היכולות להטיב עם גיל המעבר, גלי חום ותסמינים אחרים, וניתן לקרוא עליהן באינטרנט. נשים רבות מדווחות על הטבה בתסמינים. דברי על כך עם הרופא שלך ובאישורו במידה ואת מעוניינת.

PROMENSIL

RELIZEN

FEMARELLE

1 צפיות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.