סטרס, מתח וחרדה ואיזון הורמונלי - מה הקשר?

הנשיות שלך היא הכוח החזק ביותר ביקום.

גופך מתפקד כמו כלי תזמורת המנגנים את הסימפוניה היפה והכובשת ביותר וזו הסיבה שהנך צריכה להקשיב לצלילותיה מדי יום.

עם זאת, מצבי לחץ יכולים לשנות לחלוטין את המנגינה, את האיזון ההורמונלי שלך. סטרס ברמה גבוה אף יכול להפסיק ואף לעצור את הביוץ בגופך.

אין ספק כי סטרס, מתח נפשי ואף חרדות יהיו בין הגורמים הראשונים לחוסר איזון הורמונלי בקרב נשים רבות המושפעות ממנו גם בלי הלחץ האדיר הזה. להיות אישה זה הכל כלול, מולטי טסק וומן אבל לאורך זמן, להיות סופרוומן עלול לפגע באזור הכי פגיע שלך שהיא המערכת הרבייה וכל המשתמע בכך.

במיוחד בתקופה הנוכחית, המתבטאת בחוסר וודאות השוררת במדינה, סטרס בעבודה, לעתים אובדן פרנסה, מתח הולך וגובר בתוך המשפחה, עתיד בלתי ידוע (והרשימה עוד ארוכה) אלה יהיו ללא ספק סיבה ללחצים בלתי פוסקים עבורך והגורמים הראשונים לחוסר איזון הורמונלי בגופך.


חוסר איזון הורמונלי וסטרס: משגע אותך?

רבות הנשים החושבות שהאשמים בכל הם השחלות, אך זה לא לגמרי נכון. למעשה את סיפור ההשפעות העלולות לגרום לחוסר איזון הורמונלי אצל נשים מתחיל למעלה במוח - לא למטה בשחלות.

מבנה מוחי הנקרא ההיפותלמוס, שולט בין היתר בהפרשות ההורמונליות מהשחלות ובלוטות אחרות בגוף. הוא עושה זאת באמצעות "קשרים אינטימיים" עם בלוטת יותרת המוח (המכונה גם היפופיזה), הנמצאת גם היא במוח. יותרת המוח מעבירה מסרים כימיים, המשודרים בזרם הדם, לבלוטות שונות סביב הגוף - כולל השחלות, בלוטת התריס ובלוטת יותרת הכליה, המסייעת לוויסות הלחץ.

כאשר הגוף בסטרס, התגובה הראשונה שלו היא שחרור הורמוני האדרנלין - אפינפרין ונוראדרנלין. כתוצאה מכך, המוח ישחרר קורטיזול – המכונה גם הורמון הלחץ. תגובות התנהגותיות רבות יובילו לדופק מוגבר, לחץ דם ושחרור אנרגיה בכדי לסייע במאבק ב"סכנה" המפנה את זרימת הדם ללב, לשרירים ולמוח ולהתרחק ממערכת העיכול. תהליך זה מנצל הרבה אנרגיה, חומרים מזינים ונוזלים.

ולמרות שההורמונים השחלתיים, אסטרוגן ופרוגסטרון מכונים בדרך כלל "הורמוני מין", המוח מפרש אותם לעיתים קרובות בדרכים תוצאתיות שאין להן שום קשר למיניות.


לאחר שהלחץ עבר, הגוף פועל לכבות את האותות הללו במוח כדי להתאושש בסופו של דבר, להירגע, ולהחליף את החומרים מזינים שאבדו וליצור איזון מחדש. בעולם המודרני, החלק הגדול ביותר החסר בתגובת הלחץ הוא "שלב ההחלמה". אירועים שחוזרים על עצמם – גורמי לחץ יומיומיים, כגון לחץ בעבודה, תסכולים, פחדים, אלימות, דיבור עצמי שלילי, מתח בתוך המשפחה (והרשימה עוד ארוכה), כל אלו עלולים לגרום להפעלת תגובת הלחץ ללא הפסקה בלי יכולת להתאוששות.

חשוב לציין כי כל התקשורת הזו עם הורמונים-מוח מתרחשת בצורה חלקה ומחוץ למודעות שלנו כגון חילוף החומרים של ההורמונים הללו, ואפילו את הפרשותיהם ואת נוכחותם בדם. אין לנו מושג איזה הורמון משתחרר בכל רגע נתון, הם עובדים בשתיקה.


"פרוגסטרון פירושו" להוליד "או" ללדת ". אסטרוגן פירושו" גדפלי "או" טירוף ", אם כי יש המאתרים אותו גם לשורש היווני" אוסטרוס", המציין תשוקה מינית ותשוקה.


אז איך בכל זאת יודעים על חוסר איזון הורמונלי

גם אם ידוע לך שרמות ההורמונים שלך הן בטווח תקין, הסימנים הבאים עשויים להעיד על מלחמה הורמונאלית פוטנציאלית, ובין היתר, אלה התסמינים:

* עייפות

* מצבי רוח משתנים באופן קבוע

* עלייה במשקל, שינוי בתיאבון, בעיות עיכול

* כאבי ראש

* "מוח ערפילי", חוסר היכולת לחשוב בצורה נאותה או בלבול או אובדן זיכרון

* אקנה חדש

* נשירת שיער או צמיחת שיער מופרזת בפנים

* חוסר חשק מיני

* קדם וסטי קיצוני

* וסת לא סדירה, שופעת או דלילה, משתנים

תסמינים אלה לא רק מפחיתים את איכות החיים - הם יכולים גם להגדיל את הסיכויים לשבץ מוחי, מחלות לב, סרטן ובעיות גינקולוגיות, כולל אנדומטריוזיס, שרירנים, גידולים וציסטות.


ישנם פתרונות רבים לחוסר איזון הורמונלי ואינך צריכה להיענות לאיכות חיים נמוכה. אם את חושדת שאת עלולה לסבול או סובלת מחוסר איזון הורמונלי, הצעד הראשון הוא להתייעץ עם איש מקצוע רפואי. אם תוצאות המעבדה שלך יהיו בטווח הרגיל, ועדיין את מרגישה חלק מהתופעות הנ"ל ומרגישה שמשהו לא "כשר", רצוי לחפש חוות דעת שנייה אצל רופא מומחה נוסף. לעתים ולמרבה הצער, בדיקות מסוימות אינן רגישות מספיק בכדי לאתר את כל הסימנים לחוסר איזון.

1 צפיות0תגובות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.