פרוטוקול הזרעים לחוסר איזון הורמונלי

פרוטוקול הזרעים יכול לסייע ולשפר חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בכל גיל – מגיל ההתבגרות ועד לגיל המעבר. נשים רבות מכירות היטב את תסמיני הוסת הכואבת, וסט שופע או לא סדירה, אקנה, מצבי רוח ירודים בין היתר, שלעתים קרובות הם סימן לחוסר איזון הורמונלי בסיסי.


על מנת להבין את פרוטוקול הזרעים, חשוב להבין את מחזור הווסת החודשית. אז בקצרה...

הוסת החודשית מווסתת על ידי איזון עדין של הורמונים הנקראים אסטרוגן ופרוגסטרון. משך וסת סדיר הוא 28 ימים. הורמון האסטרוגן הוא הגבוה ביותר בין הימים 1-14 כאשר יום מספר 1 הוא היום הראשון למחזור הזה, והוא נקרא שלב הזקיק (גם יודע כשלב הפוליקולרי). הורמון הפרוגסטרון הוא הגבוה ביותר בימים 15-28 , הנקרא השלב הלוטאלי.

חוסר איזון בהורמונים אלו, יכול להביא לתסמינים כגון PMS, וסת לא סדיר, כאבי וסת ואף מצבים דלקתיים כגון אנדומיטריוזיס, אקנה בין היתר.


השימוש בתרופות נפוצות כגון איבופרופן (אדויל, ניורופן), פרצטמול (אקמול, דקסמול) הם לעיתים הפתרון המהיר והקל אך התסמינים, הם לא ייעלמו מעצמם ולקיחת יתר של משככי כאבים עלולים להזיק לבריאות.

מעבר מתזונה פרו-דלקתית (מזונות מעובדים, סוכרים, שומני טראנס, פחמימות ריקות, מזון מהיר), לתזונה-אנטי דלקתית (ירקות, פירות, דגנים מלאים, שומנים איכותיים וכמובן מזונות על), חשיבות רבה להסדיר איזון הורמונלי וניתן יהיה להרגיש בהבדל בתסמינים ככל שהתזונה תהיה איכותית יותר.


כאבי מחזור, מחזור לא סדיר, תסמונת קדם וסטי ותסמינים מתסכלים אחרים לפני ובזמן הוסת, המתבטאים בגוף, יכולים להיות סימן שהגוף מנסה לומר שהוא יצא מאיזון. החדשות הטובות הם כי ישנם לא מעט דרכים לטפל בחוסר הזה ולמזער עד כמה שניתן את הסימפטומים. אחת הדרכים, היא באמצעות פרוטוקול הזרעים ובאנגלית Seed Cycling Protocol.


אז מה הפרוטוקול הזה אומר?

פרוטוקול הזרעים הוא שיטה המבוססת על מזון לתמיכה בריאה בווסת החודשית על ידי שילוב זרעים מלאים שונים בתזונה, המכילים חומרים מזינים.


מטרת הפרוטוקול הוא לעזור ולאזן את הווסת החודשית ולתמוך באיזון הורמונלי כללי. כל זרעים ויתרונותיו בכל שלב של המחזור.

למחזור שאינו סדיר: ניתן לעקוב אחר השלבים השונים של הירח (לירח אותו הקצב שהגוף זקוק לו) לפי המפורט בימי הלקיחה. שלבי החמה מסומנים בלא מעט לוחות שנה שונים. אז אין צורך להרים את הראש ולצפות בירח.

אז איך מתחילים?

השיטה היא די פשוטה. יש להוסיף שתי כפות מכל אחד מהזרעים לתזונה בכל יום.


* מיום ה- 1-14 לווסת (או ירח חדש לירח מלא במידה והוסת אינו סדיר), יש לצרוך כף זרעי פשתן וכף זרעי דלעת בתזונה. זרעים אלו מקדמים אסטרוגן.


* מיום ה- 15-28 (או ירח מלא לירח חדש במידה והוסת אינו סדיר), יש לצרוך כף זרעי שומשום וכף זרעי חמנייה בתזונה. זרעים אלו מקדמים פרוגסטרון.


חשוב לדעת:

· את זרעי הפשתן יש לטחון בצורה הטובה ביותר בבלנדר לטחינת תבלינים או לקנות טחון, בשל מעטפת החיצונית הקשה ולצרוך מייד לאחר הטחינה ולשמור במקרר כדי למנוע חמצון, גם אם המוצר נקנה בבתי טבע.

· את כל הזרעים האחרים ניתן לאכול עם או בלי טחינה. זרעים טחונים יש לשמור בקירור, אך מומלץ לשמור גם את הלא טחונים גם בקירור, הם נשמרים טוב יותר.

· ניתן לאכול אותם ללא תוספות, להוסיף אותם ליוגורט , לפזר אותם על שיבולת שועל או סלט, להוסיף אותם לשייק או להשתמש בהם ככל שתרצו לפי ההנחיות הרשומות מעלה.

· כאשר הוסט אינה סדירה, ניתן להשתמש בעזרת שלבי הירח.

· לשתות מספיק מים במהלך צריכת הזרעים בגלל כמות הסיבים בהם.

· מומלץ לצרוך את הזרעים בבוקר ובאותה שעה כל פעם.

איך הפרוטוקול יכול לעזור?

* זרעים מספקים לגוף חומרים אנטי-דלקתיים כגון ליגנינים, שומנים איכותיים כמו אומגה 3 וסיבים תזונתיים אשר יכולים לעזור לאזן את המחזור ולהפחית את התסמינים המתסכלים.

* כמו כן, התכווצויות במהלך הוסת, נובעות מכיווצים בשרירים של הרחם. באגוזים ובזרעים ישנם שומנים איכותיים שיתרונותיהם אנטי-דלקתיים היכולים לקדם הרפיית שרירים אלו, דבר שיפחית את ההתכווצויות.

* הזרעים מכילים מקדמים אסטרוגן ופרוגסטרון בהתאם להפרשתם בווסת החודשית.

* פרוטוקול הזרעים מספק תוספת סיבים לתזונה היום יומית. סיבים מפחיתים את התגובה הגליקמית למזון, כלומר הם תומכים ברמת הסוכר בדם יציבה יותר, ומונעים עליות וירידות הסוכר העלולות לגרום לעייפות ולמצב רוח.

* עוזר להרגשת שובע לזמן רב יותר, מפחית תיאבון ומעודד שמירה על משקל בריא.

* תמיכה ברמות כולסטרול בריאות.

* מקדם פעילות מעיים קבועה וסדירה.


מילון קצר:

* אסטרוגן: אחד משני הורמוני המין העיקריים אצל הנשים, האחראי על התכונות הגופניות והרבייה. מיוצר ע"י השחלות. רמתו עולה בשלב הזקיק במחזור האישה.


* פרוגסטרון: רמתו היא הגבוה ביותר בשלב הלוטאלי בתקופת המחזור החודשי.

הורמון זה מווסת את המחזור החודשי וממלא תפקיד חשוב על השלבים המוקדמים להריון.


* אנודמטריוזיס: הפרעה בה רקמה הדומה לרקמה היוצרת את רירית הרחם (אנדומטריום) צומחת מחוץ למקומה הטבעית.


* אינדקס גליקמי (GI) : קנה מידה המדרג את הפחמימות במזונות מאפס למאה, המציין כמה מהר המזון גורם לעליית רמת הסוכר בדם.

4 צפיות0 תגובות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.