קורונה - COVID-19 ובריאות הנפש, ההשלכות וההשפעות על הגוף

דאגות, סטרס, מתח נפשי וחרדה בתקופת עידן הקורונה יכולות להיות מכריעות. וזה לאו דווקא בגלל המגיפה עצמה אלא בגלל השלכותיה, והשפעותיה, השינויים בשגרה היומיומית, חוסר הודאות, אבדן הפרנסה ולחץ כלכלי, התרחקות חברתית, עומס יתר בקן המשפחתי ומה לא? תקופה זו הביאה לשינויים רבים בצורת החיים שרובינו היינו רגילים אליהם. ודווקא בתקופה הזו, יש צורך לשמור על בריאות הגוף והנפש יותר מהרגיל.


קל יותר לדבר ולהציע מאשר לעשות, הרבה מאוד אנשים נמצאים באותה סירה ונלחמים לאותה מטרה – חיים טובים יותר לעצמם ולמשפחתם ובעיקר... הפרנסה. אך בכל זאת, זה דווקא הזמן המתאים לאמץ כמה שיטות טובות ולנסות לשמור על השפיות ועל השלווה ולא רק לעצמו אלא גם לטובת המשפחה, ולטובת הסובבים. ולמרות שתחשבו שזה מיותר, בחרתי כמה הצעות לטיפול עצמי, כדי לעזור לכם להתמודד, עד כמה שניתן, כך שתוכלו לבחור את מה שמתאים לכם. תגדישו זמן לעצמכם, דבר לא פשוט בתקופה זו.

1. לאפשר לגוף לישון מספיק שעות שינה, בין 6-7 שעות עד כמה שניתן. גם אם זה נראה לך מופרך בתקופה זו, שינה טובה היא הכרחית, שומר על השפיות ליום הבא, כך תוכל לקום קצת יותר רענן.


ישנם כמה טריקים לשינה טובה, והמפתח הוא "הרגל". לוקח בערך שבועיים להקנות הרגל חדש ולכן "שיגרה" הוא דבר חשוב במיוחד לילדים שנמצאים בבית כעת. לגוף יש זיכרון, תמיד ינסה לחזור למצב הקודם, לכן שיגרה, היא מילת המפתח.


* לנסות ללכת למיטה ולקום ממנה באותן הזמנים בכל יום, בשעה הנבחרת, וממש להשתדל להיצמד ללוח זמנים, גם אם אתה בבית. הגוף יתרגל לשעות שנקבעו לו על ידך והעייפות תיפול, בגלל ההרגל. תחשוב על שעות הארוחות בקבועות, כל יום באותם הזמנים. בסופו של דבר, תרגיש רעב במידה ולא הצלחת להגיע לאוכל בשעות האלו. כך הגוף פועל תחת הרגל.


* לדאוג שהחדר יהיה חשוך ומאוורר ויתאים למצב שינה, טלוויזיה לא דלוקה, ניידים בצד, מוזיקה שקטה ברקע. מי שאוהב לקרוא ספרים, מגזינים, או דברי קריאה, זה הזמן! הקריאה לעתים מרדימה. שוב, כמו שאמרתי בתחילת המאמר, קל יותר לדבר מאשר לעשות, אך אם אתם רוצים לשנות מצב נתון, זה מצריך עבודה מצידכם כי צריך 2 לטנגו!


* לנסות להגביל את הצפייה בחדשות בכלל, זה ממש לא עושה טוב לבריאות!


* ניתן לשים טיפה אחת או 2 בלבד (ולא לרוקן את הבקבוקון) של שמן לבנדר על הכרית, או ממחטה על הכרית או מעט עלים של לואיזה לתוך הציפית בכרית בצד של הראש. לצמחים השפעה מרגיעה ומשרים רוגע ושינה .


* ניתן לשתות לפני השינה חליטות המשרות רוגע ושינה: קמומיל, לבנדר, מליסה, טיליה, לואיזה, , עדיף לא ממותק, גם זה לומדים עם הזמן. לחליטה יש לקחת כף של צמח, להוסיף לתוך קנקן, לשפוך מים חמים ולכסות למשך 10-15 דקות. לשתות כוס לפני השינה.


* פעילות ספורט מתונה, למי שלא רגיל, באופן סדיר, יכולה להפחית חרדה ולשפר את מצב הרוח, מיטבה עם תפקוד לב/ ריאה, מחזקת את העצמות ומשפר חילוף החומרים בגוף. עדיפות לפעילות ספורט מחוץ לבית, בשמירה על ההנחיות של משרד הבריאות. אך במידה ואין המצב מאפשר זאת, ישנן קבוצות ספורט באתרי האינטרנט המעודדות, והעוזרות לשמור על הכושר.


* תזונה נכונה בתוקפה הזו היא מומלצת ביותר. ניתן להכין ממזונות פשוטים, תפריט יומי בריא. בחרו בתזונה מאוזנת היטב. הימנעו מהעמסת ג'אנק פוד וסוכרים מיותרים. קפה מכין קפאין, וכידוע מעורר, ועלול להגביר את הלחץ ואת החרדה. ולכן שתיית יתר ממנו במשך היום, לא יגרום לשינה טובה בלילה. למרות שהוא גם מכיל קפאין, ניתן להחליף כמה כוסות קפה בתה ירוק (קר, פושר או חם) כי הוא מכיל את חומצת האמינו L-Theanine המגבירה את פעילות המוליך-העיצבי GABA, וכך מעודדת הרגעה ומפחיתה חרדה. יש להימנע מלשתות אותו והחל משעות הער המוקדמות. תה ירוק עוזר לשמור על המשקל.

* למעשנים שביניכם, קורונה משפיע ופוגעת בריאות, ועל תפקודן והסיכון לחלות בה גבוה יותר ולהלחים ממנה קטן יותר, בין אם אתה מעשן סיגריות או טבק. עדיף להגביל את השימוש באלכוהול.

הרפיה עצמית: כל אחד צריך את הפינה השקטה שלו. יש כאלה שעולים על גבעה, במקום בודד, ומוציאים צעקה אחת או שתיים להוציא את הלחץ. אחרים, יעסקו ביוגה או במדיטציה. יהיו כאלה שיוציאו את הלחץ על המשפחה או הסובבים אותם. ועל מנת שהאחרון לא יקרה, כי בתקופה הזו, המתחים גבוהים וסיר הלחץ עלול להתפוצץ.

אז

תנשום!! מתי הפעם האחרונה ששמת לב לנשימות שלך? בדרך כלל הן קצרות, מעט אוויר נכנס ומעט יוצא! ולפעמים, הנשימה נעצרת לכמה שניות בלי לשים לב ורק אז, לוקחים נשימה עמוקה כדי לחזור לקטנות.


* מצא מקום שקט, כזה שאתה אוהב להיות בו בבית או מחוצה לו, תקדיש זמן לעצמך. שב בנחת, שים לב לנשימות שלך, לקצב הלב שלך, ותהיה מודע להן. לנשום נשימות עמוקות, לקחת אוויר, למלא את הריאות, ולנשוף לאט החוצה. תחזור על הפעולה הזו 3-4 פעמים, פעמיים ביום בהתחלה, באופן קבוע, באותם הזמנים (אמרנו... הרגלים). לטעון את האנרגיות. כמה דקות ביום של שקט, יכולות להיות מרעננות ותעזור להירגע, ולהפחית את הלחץ.


* מצא הרפייה עצמית המתאימה לך, מדיטציה, האזנה למוזיקה שאתה אוהב במקום שקט, יוגה, לעשות אמבטיה עם בועות, כל מה עושה לך טוב כדי לשמור על השלווה ועל רוגע. חשוב להקפיד על זמנים קבועים... שיגרה לדברים טובים (הרגלים...).

לשנות את העולם, מצריך פעולה 1 למען האחר מצד כל אדם החיים בו כל יום.

לשנות הרגלים להרגלים טובים לעצמך, מצריך פעולה 1 מצדך.

והעיקר... שמרו על עצמכם, בריאות ובשורות טובות, בתקווה שהחיים יחזרו מהר למסלולם

למען כולם!


2 צפיות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.