אורח לא רצוי המבקש להישאר כאחד מן המניין ועושה המון צרות - תסמונת קדם וסתי- PMS

מי שסובלת ממנה, יודעת היטב למה היא מסוגלת. תקציר קצר על התסמונת למי שרוצה לדעת יותר או למי שמעוניינת להכיר אותה אך לא לסבול ממנה.

מבחינה פיזיולוגית

בממוצע מחזור הווסת הטיפוסי נמשך כ- 28 יום, ועשוי לנוע בין 21 ל- 34 יום.

שני שלבים :

1. השלב הזקיקי הקודם לביוץ ומתרחש מהיום הראשון (כאשר מתחיל הווסת) ועד ליום 13 (יום לפני הביוץ).

2. השלב הלוטאלי, המתרחש מהימים 15 עד 28, הוא הקשור ל- PMS. בשלב זה , רמות האסטרוגן והפרוגסטרון עולות כהכנה להריון ויורדות אם הריון לא מתרחש. חוקרים סבורים כי PMS עשוי להיות קשור יותר לשינוי ברמות הפרוגסטרון ולאו דווקא לשינוי באסטרוגן.


כ-80-90% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מתסמונת קדם וסתי, המכונה גם PMS, המתארת ​​קבוצה של תסמינים שנשים רבות חוות לפני תחילת המחזור החודשי, ויכולים לכלול מספר שינויים גופניים, רגשיים, והתנהגותיים שונים, לעיתים קשים יותר ולעיתים קלים יותר אך לרוב מתסכלים, עד מתישים. באופן כללי, תסמיני PMS מסתיימים עם הופעת הוסט, כאשר רמות ההורמונים מתחילות לעלות שוב.


ישנן נשים המקבלות את הוסת ללא סימני PMS או רק סימפטומים קלים מאוד. עבור אחרות, הם עשויים להיות כה חמורים עד שזה מקשה על התפקוד היום יומי.

תסמונת קדם וסתי היא שילוב של תסמינים גופניים ורגשיים שנשים רבות חוות לאחר הביוץ ולפני תחילת הווסת החודשי. למעשה זוהו כ-200 תסמינים ל-PMS


בין התסמנים גופניים:

כאבי ראש / מיגרנות, עייפות, נפיחות, התכווצויות, כאבים לפני ובזמן הוסת, שלשול, אקנה, עלייה במשקל, בעיות שינה חוסר חשק מיני ועוד.

בין התסמינים הרגשיים :

הפרעות דיכאון וחרדה הם התסמינים הנפוצים ביותר החופפים עם PMS ועשויים להחמיר לפני או במהלך הוסט, עצבנות, חרדה ודיכאון, סטרס , מצבי רוח משתנים.

גורמים חיצוניים שנמצאו כמחמירים את תסמינים:

· לחץ, עחשןם, חוסר שינה, שתייה מופרזל של משקאות אלכוהול, אכילת יתר של מלח, בשר אדום וסוכר.

כיצד PMS משפיע על בעיות בריאות אחרות?

בעיות בריאותיות נוספת עלולה להחמיר בזמן שלפני הווסת המשפיעה על תסמיניPMS .

תסמונת העייפות הכרונית מחמירים מאוד לפני הוסת, תסמונת המעי הרגיז, תסמונת כאב שלפוחית השתן הגורמים להתכווצויות כואבות במהלך PMS (כאבי מחור) בין היתר.


אז מי נמצאת בסיכון גבוה יותר לתסמונת?

נשים בסוף שנות ה-20 לחייהן ועד לשנות ה-40 לחייהן המוקדמות נוטות לחוות PMS בתדירות גבוהה יותר, גנטיקה שהיא פונקציה לא מבוטלת, נשים הסובלות מהפרעות מצבי רוח, חרדה וגם דיכאון אחרי הלידה, השמנת יתר, נשים מעשנות ונשים הצורכות משקאות הלכוהוליים.

תרופות לטיפול ברפואה המודרנית :

משככי כאבים להפחתת כאבים גופניים עם מרשם רופא וכאלה ללא מרשם הנמכרים בבתי מרקחת.

גלולות למניעת הריון גם הן עשויה לעזור בתסמינים הגופניים ל- PMS, חשוב לציין שהן עלולות להחמיר תסמינים אחרים (לפי הוראות הרופא שלך).

במידה ודיכאון מעורב בתסמינים, תרופות נוגדי דכאון יכולות להקל על תסמינים רגשיים ב.PMS מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין, או SSRI, הם הסוג הנפוץ ביותר של נוגדי דיכאון המשמשים לטיפול ב- PMS. (יש צורך במרשם רופא).

תרופות משתנות ("גלולות מים") עשויות להפחית את הסימפטומים של נפיחות ורגישות בשד.

0 צפיות0 תגובות

טלפון: 054-2190361

©2019 by SUSANA DVASH.